Numer 2/2015 - Wystawa Jana Nowaka


Wystawa Jana Nowaka
w ramach Festiwalu Otwarcia nowej siedziby Muzeum Śląskiego

Po 86 latach starań Muzeum Śląskie otworzyło nową, wspaniałą siedzibę, która swoim rozmachem i prezentowanymi zbiorami zdumiewa i zachwyca zwiedzających. W budynku zaprojektowanym przez austriacką pracownię Riegler Riewe Architekten z Grazu, w podziemnych salach ekspozycyjnych prezentowanych jest sześć wystaw stałych oraz wystawy czasowe.

W ramach Festiwalu Otwarcia Muzeum Śląskiego odbył się wernisaż wybitnego grafika, a zarazem myśliwego i wieloletniego członka Komisji Kultury i Promocji Łowiectwa ORŁ w Katowicach – Jana Nowaka.
Na zaproszenie artysty na wernisaż przybyło około 200 osób, w tym najbliżsi jego przyjaciele, twórcy z całego regionu oraz muzealnicy i kolekcjonerzy z Polski i z zagranicy. Nie zabrakło także przedstawiciela Okręgowej Rady Łowieckiej w Katowicach, którą reprezentował Łowczy Okręgowy Jerzy Żagiell.

Retrospektywna wystawa zatytułowana „Szczerze” obejmuje najważniejsze cykle z ponad pięćdziesięcioletniego dorobku artysty, a zatem: portrety, silesiana, prace o tematyce łowiecko-przyrodniczej oraz sakralnej. Z ponad trzystu linorytów i suchych igieł publiczności zaprezentowanych zostanie około siedemdziesięciu, ale w towarzyszącym wystawie albumie możemy podziwiać jeszcze sto innych, a także poznać życie, tęsknoty i inspiracje twórcy.

Jan Nowak nazywany jest artystycznym outsiderem, gdyż jedyną formą edukacji plastycznej z jaką się zetknął były kilkumiesięczne zajęcia w pracowni grafiki znakomitego artysty – Stefana Suberlaka. Tam poznał technikę linorytu, która do dziś jest jego ulubioną formą wypowiedzi. Po roku odszedł z ogniska i dalej (od początku lat 60. XX w.) sam doskonalił warsztat. Doszedł w tym do niebywałej biegłości, co w połączeniu z walorami artystycznymi prac spowodowało, że linoryty Jana Nowaka mają niepowtarzalny klimat i charakter.

 

Na lekturę całych artykułów zapraszamy do Kwartalnika.

 

Nowak

Orez-L2

Aktualny numer

4/2019

2019 4m

Orez-L