Tajemnice Puszczy Pszczyńskiej

Wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach

Wernisaż: 18 marca 2016, godz. 17.00
Czas trwania: 19 marca – 2 lipca 2016

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

→ zaproszenie

 

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza do zwiedzania nowej wystawy „Tajemnice Puszczy Pszczyńskiej”. Celem wystawy jest zachęcenie tyszan i mieszkańców innych miejscowości do poznawania ciekawych miejsc na terenie lasów pszczyńskich, nierozerwalnie związanych z historią naszego regionu.

Wielu mieszkańców Śląska, a także innych części Polski, zwiedziło już i poznało dzieje zamku pszczyńskiego, gościło w Zameczku Myśliwskim Promnice czy też dowiedziało się, jak warzone jest piwo w tyskim browarze, którego początki sięgają XVII wieku.  O historii tej części Górnego Śląska przypominają jednak nie tylko zabytkowe budynki, które zajmują ważne miejsce w przestrzeni danej miejscowości. To także Puszcza Pszczyńska bogata w obiekty nierozerwalnie związane
z historią i tradycjami regionu. Są to m.in. dziewiętnastowieczne kamienne pomniki z inskrypcjami i kapliczki, często nawiązujące do ważnych wydarzeń, a także schrony z lat II wojny światowej.
O historii puszczy przypominają pradawne nazwy obszarów leśnych (tzw. mieczysk), którymi nadal posługuje się miejscowa ludność, a które odczytać można na starych mapach.

Na wystawie obok obiektów dokumentujących historię Puszczy Pszczyńskiej, zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć filmy autorstwa Andrzeja Brandysa, pokazujące życie leśnych zwierząt. Atrakcją wystawy będzie także prezentacja okazów takich jak dzik, daniel czy sowa, co z pewnością zainteresuje nie tylko najmłodszych gości. Ważnym eksponatem będzie róg myśliwski, tzw. plessówka, mający dla tyszan symboliczne znaczenie. Wystawa bowiem ma również przypomnieć historię Tychów, dziś miasta z rogiem myśliwskim w herbie, dawniej starej osady założonej przed wiekami w sercu Puszczy Pszczyńskiej.

Agnieszka Ociepa - Weiss

Autorzy wystawy: Agnieszka Ociepa – Weiss, Andrzej Brandys, Jan Gąsior
Aranżacja: Krystian Banik

Godziny zwiedzania:
Wtorek – 8.00 – 16.00
Środa – 10.00 – 17.00
Czwartek – 10.00 – 19.00
Piątek, sobota – 10.00 – 18.00
Niedziela, poniedziałek – nieczynne

Wstęp wolny


Patronat medialny:
Radio Express, Śląsk, Twoje Tychy, Tychy.pl

 

Orez-L2

Aktualny numer

4/2019

2019 4m

Orez-L

Orez-P

2017 3sl